Müşterileriniz gerçekten memnun mu ?

Müşteri odaklı bir kurum kültüründe müşteri deneyimi hayati önem taşır ve doğrudan çalışanların deneyimleri ile doğru orantılıdır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan şirketler ürün ve hizmetlerini tutku ile tavsiye eden sadık müşterilere sahip olmak isterler. Çalışanların müşteri odaklı olması müşteri kararlarında ve memnuniyetinde kalıcılığa yol açan unsurlara dayanır. Yüksek güven düzeyine sahip şirketlerde, çalışanlar, müşteriyi memnun edeceklerine inandıkları kararlar vermeye hazırdır.

Bu şirketlerin ortak noktası şirketin finansal büyümesini doğal yollar ile geliştirecek olan müşteri memnuniyetini sağlamak için çalışanın doğru zamanda karar vermesi konusunda onlara duyduğu güvendir. Güvenilir bir kurum kültürü olmadan, kurallar güvenin yerini alır. Basit kararlar için bile yönetim toplantılarında birden çok katmanına ihtiyaç duyulur. Mutsuz çalışanlar mutsuz müşterileri yaratır. Kurum kültürü müşteri memnuniyetine yol açmak yerine, buna karşı çalışır. Yüksek güven kültürü, müşteri merkezliliği sayesinde değer kazanır.

Great Place to Work® ile ortak çalışma, aşağıdaki alanlarda bir kültür geliştirmenize yardımcı olur

  • Çalışanlar müşteri memnuniyeti ve nasıl yaratılacağı ile ilgili ortak bir anlayışa sahiptirler ve bunu işin ihtiyaçları ile dengelerler.
  • Çalışanlara şirketin müşteri hizmetleri tarzını öğretmeye ve modellemeye destek olan, koçluk ve mentorluk gelişim çatısı altında yapılandırılır.
  • Karar verme süreci sadık müşteriler yaratmak adına en iyi şekilde kullanılmaktadır.

Size nasıl destek olabiliriz?

  • Yöneticilerinizi ve çalışanlarınızı müşteri odaklı kurum kültüründeki rolüne hazırlayın.
  • Müşteri memnuniyetinin önündeki önleyici ve engelleyici deneyimleri değerlendirin.
  • Müşteri odaklı bir kurum kültürü oluşturmanın kilit noktalarını anlayın ve harekete geçin.
  • Liderler ve yöneticilere güven ve saygı boyutlarında pozitif müşteri deneyimini yaratmak için çalışanlarını nasıl destekleyeceklerini öğretin.

 

© Great Place To Work® Institute Türkiye. Tüm hakları saklıdır
made with by CIC