Akkim

Sektör
Üretim, İmalat / Kimya
             
Recognition Program
Şirket Tanıtımı
Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, 1977’de Yalova'da kurulmuş ve geçmiş 40 yıl içerisinde çok farklı alanlarda üretim faaliyetlerini genişletmiştir. Ak-Kim; klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, kağıt ve su arıtma kimyasalları ve beton katkı maddelerini kapsayan geniş ürün yelpazesiyle altı kıtada müşterilerine hizmet veren bir kimya şirketidir. Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan şirket; temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, deri, plastik ve inşaat sektörlerine hizmet verir. 2013 yılında kurulan Ar-Ge Merkezi’nde çalışmalarını doğru hedeflere yönelterek ürünlerini zenginleştirmek ve inovatif çözümler üretmek için çalışan Ak-Kim global standartlarda inovasyon yapabilen bir organizasyona dönüşmüştür. Kaynakların kullanımı yeniden organize edilmiş, pazar ve müşteri ihtiyaçlarıyla paralel hale getirilmiştir. Su arıtma sektöründeki varlığı ve sinerjisini kullanan Ak-Kim; Yalova Tesisinde ultrafiltrasyon membran modülü yatırımıyla ileri teknoloji arıtma sektörüne girmiştir. 2016 yılında devreye aldığı modern fabrikasıyla bu üründe Türkiye’de ilk ve tek üretici konumundadır. Şirket sahip olduğu bazı know-how ve teknolojileri 2002’den beri yurt dışındaki firmalara satmakta ve mühendislik çalışmalarından anahtar teslim taahhütlere kadar birçok farklı hizmet sunmaktadır. Şirket büyüme stratejisinde inorganik büyüme fırsatlarına da önem vermiştir. Ak-Kim, dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit şirketini 2015 yılında bünyesine katarak, yeni pazarlara giriş yapmıştır. Şirket satın almaları 2017 yılında da devam etmiştir. Yurt dışında 70 ülkede hizmet veren Ak-Kim, Avrupa pazarındaki müşterilerine yakın olmak ve ihracat faaliyetlerini büyütmek amacıyla, Almanya’daki kimyasal satış ve pazarlama şirketi Dinox’u bünyesine katmıştır. Ak-Kim iştiraki olan Gizem Frit, son olarak İspanya’da seramik baskı mürekkepleri üreten Megacolor’u satın alıp önemli bir entegrasyon yatırımı gerçekleştirmiştir. Ak-Kim iştirakleriyle birlikte 850’den fazla personeli olan ve 6 farklı lokasyonda üretim yapan; farklı sektörlere yönelik çeşitli ürünler sunan yapısıyla kimya sektöründe özel bir yere sahiptir.

Çalışanlar ne diyor?

Ak-kim’ i benim için mükemmel bir işyeri yapan en önemli özellik ruhumuzun kimyasına dokunmasıdır. Bu da; çalışanlarımızın gözlerindeki ışıktan yaptıkları işi ne kadar sevdiklerini görebilmek, mevsim ne olursa olsun, onca kimyasala rağmen esen rüzgarda huzuru koklayabilmek ve sadece ülkemiz için değil, tüm dünyamız adına Akkim’li olmanın haklı gururunu duyabilmektir.
Hale Uzbay
Büro Asistanı

Yönetici yorumu

Şirketimiz samimiyeti ve etik davranışı temel kabul etmiş şeffaf, adil, etkin ve yenilikçi yaklaşımlarıyla çalışanı odağına alarak güven ve diyalog ortamını yaratmıştır. Ortak amaç için atılan her bir adımın kıymetini bilerek emeklerimizin karşılığını alacağımıza ve Türkiye’nin en iyi işverenleri listesinde olacağımıza inanıyoruz.
Onur Kipri
Genel Müdür
© Great Place To Work® Institute Türkiye. Tüm hakları saklıdır
made with by CIC