Kurum kültürünüz sizi tercih edilen bir iş veren yapıyor mu?

Tüm yöneticiler bilir ki yüksek turnover oranlarına sahip olmak istemeyen bir konudur. Bir işletmede yüksek turnover oranları yalnızca kurum kültürünün kalitesini eritmekle kalmaz aynı zamanda oldukça pahalı sonuçlar ortaya çıkartır. Konu üzerinde yapılan çalışmalar yenileme maliyetleri başta olmak üzere, örgütsel bilgi kaybı ve üretkenliğin önünde yarattığı engeller nedeni ile ortaya çıkan maliyetin, şirket çalışanlarının maaşlarının %200'ü ve işletme bütçesinin de %12'si kadar olduğunu tahmin etmektedir.

 

2018 US Voluntary Turnover branded transparent background

 

Yüksek turnover oranlarını ve işletmenize yaratmış olduğu maddi yükü azaltmanın en iyi yollarından biri, yüksek güvenilirliğe sahip, yüksek performanslı bir kurum kültürünün gelişmesine odaklanmaktır. Fortune 100 Best Companies to Work® listesinde yer alan şirketlerin ortalamasına baktığımızda, tüm çalışanların ortalama % 87'si "burada uzun süre çalışmak istiyorum" şeklinde araştırma sorularına cevap vermektedir. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi, yüksek güven kültürüne sahip şirketlerin sektörlerin sahip olduğu turnover oranlarından çok daha az turnover oranına sahip olduğu görülmektedir bu durum yüksek güven düzeyinin ne kadar önemli bir yatırım olduğunun ve işletmelere avantaj yarattığının bir kez daha ispatı niteliğindedir. Güven kültürü yüksek işletmelerde, çalışanların yöneticileri ve takım arkadaşları ile arasındaki saygının oluşmasının yanı sıra günlük işlerine daha derin bir bağ oluşturarak işteki genel amaçlarını güçlendirir.

Sonuç olarak, insanlar kalmak istiyor. Tabii ki, çalışanlar emeklilik, kariyer değişikliği ve yaşam değişiklikleri yaşarken belirli oranlarda turnover dan kaçınılamaz. Bununla birlikte, Turnover oranını azaltmak ve önlemek, işletmeleri önemli ölçüde etkilediğinden, tüm organizasyonların dikkate alacağı önemli öncelikler aşağıdaki gibi olmalıdır:

  • Kârlılık ve piyasa değeri
  • Verimlilik ve performans
  • Satışlar ve şirketin büyümesi
  • İş gücünün morali

Great Place to Work® enstitüsünün uzman danışmanları, yeteneklerinin sadece kurum kültürünüze katılması ile kalmayıp uzun süreli bir kariyer planın inşa etmesini beklediği bir iş ortamı ortamını yaratmak ve sürdürmek için şirketinizle birlikte çalışır.

© Great Place To Work® Institute Türkiye. Tüm hakları saklıdır
made with by CIC